Частка димоходу своїми руками: позбавляємося від сажі і смоли

Більшість людей вважають камін або піч невід'ємною частиною будинку. Так само більшість вважає, що каміни не вимагають практично ніякого обслуговування, але це, абсолютно, не так. У цій статті ми постараємося розповісти як, відносно, невеликими зусиллями та витратами можна підтримати стабільну роботу каміна на довгі роки.
 В Україні мало інформовані про важливість обслуговування димохідних труб. Від цього незнання основних принципів і відбуваються численні випадки отруєння. Крім проблем безпеки зневага в димоходу призводить часом до дорогого ремонту, в чому не було б необхідності, якби димохідна система обслуговувалася вчасно і належним чином.
 Три основні небезпеки, обумовлені поганим станом димоходу:
- Отруєння чадним газом.
- Пічний вибух.
-Передчасний вихід з ладу каміна і димаря.
 Отруєння монооксиду вуглецю (чадним газом, СО)
 Отруєння чадним газом забирає життя близько 4000 чоловік щороку в США і значна частина цих смертей відбувається саме через неправильну роботу димоходу. По Україні таких даних немає, але враховуючи те, що печі та каміни у нас поширені не менше, а швидше навіть більш ніж в Америці та звертаючи також увагу на необізнаність про важливість догляду за димоходом, можна припустити, що в Україні ця цифра буде на жаль ні скільки не менше, якщо не більша. Крім того статистика США говорить про 10.000 серйозно захворілих людей в результаті отруєння чадним газом.
 Монооксид вуглецю - це продукт горіння деревини. Чим менш повне згоряння відбувається в топці каміна або печі, тим більше утворюється монооксиду вуглецю. Однією з причин робить чадний газ настільки небезпечним, це те, що він не має кольору і запаху і люди рідко помічають як відбувається отруєння. При слабкому отруєнні, чадний газ викликає симптоми схожі на симптоми грипу, і людина думає, що вона просто застудилася. Більш сильне отруєння може викликати блювоту і головні болі і навіть смерть.

Что делать, когда разрушается кирпичный дымоход?


 Для довідки:
При вмісті 0,08% СО у повітрі що вдихає людина відчуває головний біль і задуха. При підвищенні концентрації СО до 0,32% виникає параліч і втрата свідомості (смерть настає через 30 хвилин) .При концентрації вище 1,2% свідомість втрачається після 2-3 вдихів, людина вмирає менш ніж через 3 хвилини.
 Людський організм влаштований таким чином, що моноокись вуглецю «обманює» організм і він «думає», що це кисень. Потрапивши в організм, чадний газ поширюється по всіх органах включаючи мозок. Особливо чутливі до отруєння чадним газом діти, навіть слабка його концентрація може викликати серйозні наслідок для дитячого головного мозку.
 Попадання чадного газу в приміщення в першу чергу пов'язано з неправильною роботою димоходу, пічної або камінної топки. Регулярне обслуговування димоходу і дотримання правил користування топкою або каміном може практично повністю вирішити цю проблему.
 Вибух печі.
Іншою серйозною загрозою, що виникає при нерегулярному обслуговуванні димоходу є вибух газів. Коли горить вогонь, утворюється дим. Коли дим піднімається по димовій трубі, він контактує з більш холодними стінками димоходу в цьому місці деяка частина диму конденсується, як пар на склянці холодної води. Конденсована частина диму називається креозотом. Креозот виглядає як чорна або коричнева липка субстанція, яка накопичується на внутрішніх стінках димаря. Коли накопичиться достатня кількість креозоту, він може спалахнути. Іноді це горіння може відбуватися ледь помітно, але іноді може досягати таких масштабів, що буде схожим на звук літака. Небезпека пічного вибуху складається у вкрай високих температурах при яких відбувається горіння креозоту. Така висока температура може пошкодити розчин цегляної труби, стінки сталевої і навіть розпалити займисті предмети, що знаходяться поблизу від димоходу. Іноді буває так, що перший пічний вибух, якщо його помітили, проходить без наслідків, і тим самим вселяє помилкову впевненість у надійності конструкції димоходу і принижує почуття небезпеки.
 У більшості випадків під час першого пічного вибуху відбувається поява тріщин і ослаблення швів в цегляній кладці, що при подальших пічних вибухах відкриває дорогу до даху та інших легкозаймистих предметів. Як правило вогонь поширюється дуже швидко по всьому будинку і його складно загасити. Так як люди часто розташовують спальні на другому поверсі над каміном, пічної вибух особливо небезпечний.
 Руйнування димаря.
 Третьою серйозною небезпекою при несвоєчасному обслуговуванні димоходу є руйнування конструкції димаря. Як говорилося вище пічний вибух може пошкодити шви і привести до появи тріщин в цегляному димоході в яких накопичується креозот і в них відбувається свого роду руйнування.
 Через тріщини в димоході в будинок може потрапляти монооксид вуглецю, що вкрай небезпечно як було описано вище. Пошкодження мозку і смерті може наступити раніше, ніж буде визначена проблема димоходу.
 Проте як би страшно не звучали проблеми з димоходами, їх можна практично повністю запобігти. Досить дотримуватися простих правил. Рекомендується при розпалюванні каміна три або більше разів на тиждень протягом опалювального сезону проводити інспекцію та очистку димоходу не менше разу на рік.
 Існує просте правило: Чим нижче температура горіння, тим зазвичай більше диму, чим більше диму, тим більше креозоту утворюється, тим частіше треба чистити димоходи.
 Деякі люди вважають, що якщо вони не користуються каміном безперервно з перебігу зими, вони не повинні турбуватися про очистку креозоту в трубі. Це може бути далеко від істини. Так як максимальне відкладення креозоту відбувається в момент початку горіння, коли димар ще не встиг як слід прогрітися.
 Сьогодні існує два способи очищення димоходу. Традиційні механічний і більш сучасні хімічний спосіб. Розглянемо обидва.


 Механічний спосіб очищення димоходу.

 

Шляхом використання спеціальних щіток і пристосувань проводиться очищення внутрішніх стінок димового каналу. Розрізняють пристосування, які опускаються в трубу зверху і спеціальні щітки, які одягаються на гнучкі штанги для прочищення димоходу знизу. Останній спосіб безумовно зручніше, крім того не треба забиратися на дах, що може бути пов'язане з певним ризиком.
Однак конструкція печі або каміна повинна передбачати можливість вилучення дефлектора, для безперешкодного проникнення в димохід щіткою.
  
Пристосування для чищення димоходу. Опускається в димохід зверху.
  
З грубки виймається дефлектор, всталяется щітка на гнучкій штанзі, проводиться прочищення.
Слід врахувати, що креозот щільно прилягає до стінок димоходу. І в кутах димової труби.

Печи Harviа для больших саун


 Хімічний спосіб очищення димоходу.
Найбільш універсальні спосіб очищення димоходу, простий і не вимагає серйозних витрат. Заснований на додаванні в паливо спеціальних хімічних елементів, які разом з димом піднімаються вгору, і після взаємодії з креозотом, роблять його сипучим і не пальним. Після чого важкі частинки креозоту легко обсипаються по димоходу вниз а легкі вилітають разом з димом.
 
Хімічні засоби бувають різної розфасовки і концентрації очищувальних речовин. Так само зручним засобом для очищення сильно забруднених димарів є так зване «поліно трубочіст-».
   Поліно сажотрус, кілограмова упаковка очисника димарів з дозатором та упаковка очисника димарів в пакетиках.
 У ньому міститься висока концентрація очищувальних хімічних компонентів з пальним наповнювачем. Таке поліно горить довго, при цьому активні речовини очищають поверхню димоходу.

Будь-яка людина знає, що попередити захворювання набагато легше, ніж його лікувати. З чищенням димоходів справа йде аналогічним чином. Приділяючи зовсім небагато часу для профілактики, можна чистити димохід раз на кілька років. Але для цього треба розібратися, що впливає на його засмічення. У багатьох джерелах вказується на те, що на швидкість забруднення сажею димоходу найбільше впливають:

-Спалювання побутового сміття.

-Використання деревини з високим вмістом смолистих речовин.

-Спалювання сирих дров.

Частково це так, але першопричина криється в тому, що в печі не відбувається повного згоряння палива. У димохід, при правильній конструкції печі, повинен виходити вуглекислий газ і вода. Нічого більше! Для того, щоб отримати такий результат, необхідно трохи модернізувати піч, організувавши допалювання газів. Таке поліпшення дасть не тільки чистий димар, але й істотно підвищить ККД самого каміна.
 Своєчасне очищення димоходу вкрай важлива. Нехтування простими правилами, викладеними в цій статті може спричинити сумні последсвий.
 Затишку, тепла і добробуту у Вашій оселі. Телефонуйте нам і ми радо Вам допоможемо.