news

Чистка димоходу своїми руками: позбавляємося від сажі і смоли

post_border
19.01.2016

    Більшість людей вважає камін або піч невід'ємною частиною будинку. Так само більшість вважає, що каміни не вимагають практично ніякого обслуговування, але це, абсолютно, не так. У цій статті ми постараємося розповісти як відносно невеликими зусиллями та витратами можна підтримати стабільну роботу каміна на довгі роки.
    В Україні мало хто інформований про важливість обслуговування димохідних труб. Від цього незнання основних принципів і відбуваються численні випадки отруєння. Крім проблем безпеки, недбалість господарів призводить часом до дорогого ремонту, в чому не було б потреби, якби димохідна система обслуговувалася вчасно і належним чином.
    Три основні небезпеки, обумовлені поганим станом димоходу:
    - Отруєння чадним газом.
    - Пічний вибух.
    - Передчасний вихід з ладу каміна і димаря.

    Більшість людей вважає камін або піч є невід'ємною частиною будинку. Так само більшість вважає, що каміни не вимагають практично ніякого обслуговування, але це абсолютно не так. У цій статті ми постараємося розповісти, як відносно невеликими зусиллями та витратами можна підтримати стабільну роботу каміна на довгі роки.
    В Україні мало хто інформований про важливість обслуговування димохідних труб. Від цього незнання основних принципів і відбуваються численні випадки отруєння. Крім проблем безпеки, недбалість господарів призводить часом до дорогого ремонту, в чому не було б потреби, якби димохідна система обслуговувалася вчасно і належним чином.
    Три основні небезпеки, обумовлені поганим станом димоходу:
    - Отруєння чадним газом.
    - Пічний вибух.
    - Передчасний вихід з ладу каміна і димаря.

    Отруєння монооксиду вуглецю (чадним газом, СО)
 

    Отруєння чадним газом в США щороку забирає життя близько 4000 осіб  і значна частина цих смертей стається саме через неправильну роботу димоходу. По Україні таких даних немає, але враховуючи те, що печі та каміни у нас поширені не менше, а навіть більше, ніж в Америці та звертаючи також увагу на необізнаність про важливість догляду за димоходом, можна припустити, що в Україні ця цифра буде, на жаль, ні скільки не меншою, якщо не більша. Крім того, статистика США говорить про 10.000 важко хворих людей внаслідок отруєння чадним газом.
    Монооксид вуглецю - це продукт горіння деревини. Чим менше в топці каміна або печі відбувається повне згоряння, тим більше утворюється монооксиду вуглецю. Однією з причин, що робить чадний газ настільки небезпечним, це те, що він не має кольору і запаху і люди рідко помічають, як відбувається отруєння. При слабкому отруєнні чадний газ викликає симптоми, схожі на симптоми грипу, і людина думає, що вона просто застудилася. Більш сильне отруєння може спричинити блювоту, головні болі і навіть смерть.

    Что делать, когда разрушается кирпичный дымоход?

    Для довідки:


    При вмісті 0,08% СО у повітрі людина відчуває головний біль і задуху. При підвищенні концентрації СО до 0,32% виникає параліч і втрата свідомості (смерть настає через 30 хвилин). При концентрації понад 1,2% свідомість втрачається після 2-3 вдихів, людина вмирає менш ніж через 3 хвилини.
    Людський організм влаштований таким чином, що моноокис вуглецю «обманює» організм і він «думає», що це кисень. Потрапивши в організм, чадний газ поширюється по всіх органах, включаючи мозок. Особливо чутливі до отруєння чадним газом діти, навіть слабка його концентрація може викликати серйозні наслідки для дитячого головного мозку.
    Потрапляння чадного газу в приміщення насамперед пов'язано з неправильною роботою димоходу, пічної або камінної топки. Регулярне обслуговування димоходу і дотримання правил користування топкою або каміном може практично повністю вирішити цю проблему.
   

    Вибух печі

    Іншою серйозною загрозою, що виникає при нерегулярному обслуговуванні димоходу є вибух газів. Коли горить вогонь, утворюється дим. Коли дим піднімається по димовій трубі, він контактує з більш холодними стінками димоходу в цьому місці деяка частина диму конденсується, як пар на склянці холодної води. Конденсована частина диму називається креозотом. Креозот виглядає як чорна або коричнева липка субстанція, яка накопичується на внутрішніх стінках димаря. Коли накопичиться достатня кількість креозоту, він може спалахнути. Іноді це горіння може відбуватися ледь помітно, але іноді може досягати таких масштабів, що буде схожим на звук літака. Небезпека пічного вибуху полягає у вкрай високих температурах, за яких відбувається горіння креозоту. Така висока температура може пошкодити розчин цегляної труби, стінки сталевої і навіть розпалити займисті предмети, що містяться поблизу димоходу. Іноді буває так, що перший пічний вибух, якщо його помітили, проходить без наслідків, і тим самим вселяє помилкову впевненість у надійності конструкції димоходу і принижує почуття небезпеки.
     Під час першого пічного вибуху здебільшого відбувається поява тріщин і ослаблення швів в цегляній кладці, що при подальших пічних вибухах відкриває дорогу до даху та інших легкозаймистих предметів. Як правило, вогонь поширюється дуже швидко по всьому будинку і його складно загасити. Якщо спальні у будинку на другому поверсі над каміном, пічний вибух є особливо небезпечний.
   

    Руйнування димаря
 

    Третьою серйозною небезпекою при несвоєчасному обслуговуванні димоходу є руйнування конструкції димаря. Як йшлося вище, пічний вибух може пошкодити шви і призвести до появи тріщин в цегляному димоході, в яких накопичується креозот і в них відбувається руйнування.
    Через тріщини в димоході в будинок може потрапляти монооксид вуглецю, що вкрай небезпечно, як було описано вище. Пошкодження мозку і смерті може настати раніше, ніж буде визначена проблема димоходу.
    Проте як би страшно не звучали проблеми з димоходами, їм можна практично повністю запобігти. Досить дотримуватися простих правил. Рекомендується при розпалюванні каміна три або більше разів на тиждень протягом опалювального сезону проводити інспекцію та очистку димоходу щонайменше один раз на рік.
    Існує просте правило: Чим нижча температура горіння, тим зазвичай більше диму, чим більше диму, тим більше креозоту утворюється, тим частіше треба чистити димоходи. Деякі люди вважають, що якщо вони не користуються каміном безперервно впродовж зими, їм не слід турбуватися про очистку креозоту в трубі. Це може бути далеко від істини, оскільки максимальне відкладення креозоту відбувається в момент початку горіння, коли димар ще не встиг як слід прогрітися.
    Сьогодні існує два способи очищення димоходу. Традиційні механічний і більш сучасні хімічний спосіб. Розгляньмо обидва.


     Механічний спосіб очищення димоходу

 

Шляхом використання спеціальних щіток і пристосувань проводиться очищення внутрішніх стінок димового каналу. Розрізняють пристосування, які опускаються в трубу зверху і спеціальні щітки, які одягаються на гнучкі штанги для прочищення димоходу знизу. Останній спосіб безумовно зручніший, крім того не треба забиратися на дах, що може бути пов'язане з певним ризиком.
Однак конструкція печі або каміна повинна передбачати можливість виймання дефлектора для безперешкодного проникнення в димохід щіткою.
  
Пристосування для чищення димоходу. Опускається в димохід зверху.
  
З грубки виймається дефлектор, вставляється щітка на гнучкій штанзі, проводиться очищення.
Слід врахувати, що креозот щільно прилягає до стінок димоходу і в кутах димової труби.

Печи Harviа для больших саун

 

 

 

 


    Хімічний спосіб очищення димоходу


    Найбільш універсальний спосіб очищення димоходу, простий і не вимагає серйозних витрат. Заснований на додаванні в паливо спеціальних хімічних елементів, які разом з димом піднімаються вгору, і після взаємодії з креозотом, роблять його сипучим і не пальним. Після чого важкі частинки креозоту легко обсипаються по димоходу вниз, а легкі вилітають разом з димом.
 
    Хімічні засоби бувають різного фасування і концентрації очищувальних речовин. Так само зручним засобом для очищення сильно забруднених димарів є так званий «полінотрубочист».
    Поліносажотрус, кілограмова упаковка очисника димарів з дозатором та упаковка очисника димарів в пакетиках.
    У ньому міститься висока концентрація очищувальних хімічних компонентів з пальним наповнювачем. Таке поліно горить довго, при цьому активні речовини очищають поверхню димоходу.

    Кожна людина знає, що запобігти хворобі набагато легше, ніж його лікувати. З чищенням димоходів так само. Приділяючи зовсім небагато часу для профілактики, можна чистити димохід раз на кілька років. Але для цього треба спочатку з’ясувати, що впливає на його засмічення. У багатьох джерелах зазначається, що на швидкість забруднення сажею димоходу найбільше впливають:

    - Спалювання побутового сміття.

    - Використання деревини з високим вмістом смолистих речовин.

    - Спалювання сирих дров.

    Частково це так, але першопричина криється в тому, що в печі не відбувається повного згоряння палива. У димохід, при правильній конструкції печі, повинен виходити вуглекислий газ і вода. Нічого більше! Для того, щоб отримати такий результат, необхідно трохи модернізувати піч, організувавши допалювання газів. Така модернізація дасть не тільки чистий димар, а й істотно підвищить ККД самого каміна.
    Своєчасне очищення димоходу вкрай важливе. Нехтування простими правилами, викладеними в цій статті може мати сумні наслідки.
Затишку, тепла і добробуту Вашій оселі. Телефонуйте нам і ми радо Вам допоможемо.

Комментарии
Пока нет комментариев
Написать комментарий
Имя*
Email
Введите комментарий*
9 + ? = 15
Введите капчу*
Рекомендуемые товары